FAQ

Często zadawane pytania

Czy powinno się odwiedzać dziecko na kolonii?

Oczywiście jest taka możliwość, szczególnie jeśli dziecko jest po raz pierwszy uczestnikiem kolonii. Dziecko powinno wcześniej poinformować wychowawcę o odwiedzinach (tak, żeby mógł zorganizować zajęcia blisko ośrodka).

W dniu odwiedzin natomiast należy się zgłosić do kierownika kolonii, w celu wypełnienia oświadczenia iż się odwiedza dziecko (na oświadczeniu jest informacja kto odwiedza dziecko, numer dowodu osobistego oraz w jakich godzinach mają miejsce odwiedziny).

Jak wybrać odpowiednią formę kolonii dla dziecka?

Wybierając formę kolonii dla dziecka należy wziąć pod uwagę:

 • zainteresowania dziecka,
 • Twoje możliwości finansowe,
 • stan zdrowia dziecka.

Jak przygotować dziecko psychicznie do kolonii?

To zależy od wieku dziecka, oraz od tego czy już uczestniczyło w jakichś obozach. Jeżeli to jest pierwsza samodzielna przygoda Twojego dziecka, omówcie zasady, jakich ma przestrzegać na kolonii, czyli np.: słuchać się wychowawcy, utrzymywać porządek w pokoju i rzeczach osobistych, nie kłócić się z innymi uczestnikami, omów zasady dobrego zachowania, jeżeli ma problem może zwrócić się do wychowawcy w każdej chwili.

Zapytaj także dziecko, jakie ma obawy w związku z wyjazdem (np. "a jak mnie dzieci nie polubią"). Uspokój go, że na kolonii jest wielu uczestników i na pewno pozna nowych kolegów i koleżanki. Jeżeli dziecko uczestniczyło już kiedyś w tego typu wyjazdach, porozmawiaj z nim o swoich odczuciach, co było nie tak, czy czymś się stresuje. Taka rozmowa pomoże dziecku podejść do wyjazdu z większym entuzjazmem.

Ile dać dziecku kieszonkowego?

Nie ma konkretnej kwoty, jaką dajemy dziecku. Powinniśmy dać dziecku sumę według uznania. Musimy wziąć jednak pod uwagę wiek dziecka oraz program. Małym dzieciom, które dopiero uczą się rozporządzania pieniędzmi, możemy wydzielić określoną sumę na każdy dzień (np. 10 zł dziennie). Starsze dzieci mogą pieniędzmi rozporządzać same. Należy pamiętać, że każdy uczestnik kolonii ma zapewnione 4 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja), a wszystkie atrakcje

na kolonii są u nas bezpłatne. Ewentualne wydatki dziecka będą obejmować pamiątki na wycieczkach lub jedzenie i napoje. Uczul także dziecko, żeby nie chwaliło się, ile posiada pieniędzy i żeby nie trzymało ich na widoku. Można zaopatrzyć dziecko w saszetkę wieszaną na szyję. Najlepiej, aby dziecko na samym początku kolonii oddało część kwoty do depozytu swojemu wychowawcy, a sobie zostawiło niewielką sumę na drobne wydatki.

Czy dziewczynki są kwaterowane razem z chłopcami?

Nie. Dziewczynki i chłopcy są kwaterowani oddzielnie. Dotyczy to zarówno pokojów w pawilonach, domkach, jak i w namiotach.

Jacy wychowawcy opiekują się dziećmi?

Na naszych koloniach zatrudniona jest wykwalifikowana kadra wychowawców i instruktorów aktywnych. Każdy wychowawca posiada zaświadczenie o ukończeniu kursu na wychowawcę oraz opiekuna kolonii i obozów. Są to osoby kreatywne oraz odpowiedzialne. Państwa dzieci są pod najlepszą opieką.

autobus.jpg

Jak spakować dziecko na kolonie w lesie?

Listę potrzebnych rzeczy najlepiej stworzyć razem z dzieckiem. Zadajmy mu pytanie: „czego będziesz potrzebował w czasie kolonii/ na plaży/ na wycieczkę?”.

 • Im mniej tym lepiej: nie trzeba dawać wiele ubrań i kosmetyków. Dzieci przeważnie chodzą ciągle w tej samej odzieży,
 • nie poleca się dawać dziecku drogich ubrań na kolonie w lesie - łatwo jest poniszczyć podczas wielu aktywnych zajęć. Daj dziecku bluzkę i spodnie "do zniszczenia"
 • pamiętaj o legitymacji szkolnej, klapkach pod prysznic, czapce z daszkiem oraz kremie do opalania i sprayu na owady,
 • daj dziecku „ładniejsze” ubrania na dyskoteki,
 • idź z dzieckiem na wspólne zakupy, to pozwoli mu oswoić się z myślą o wyjeździe i będzie miało doświadczenie na przyszłość,
 • pamiętaj o bagażu podręcznym - może to być mały plecak, który przyda się również w czasie wycieczek. Spakuj tyle rzeczy, ile dziecko uniesie, zapakuj kanapki (nie wskazane jest dawać na podróż chipsy lub czekoladowe batoniki) i małą butelkę wody mineralnej niegazowanej, przyda się książka, gazeta do czytania lub karty do gry (to sprzyja integracji z innymi uczestnikami, szczególnie w czasie podróży), schowaj w łatwo dostępnym miejscu legitymację szkolną i upewnij się, że dziecko wie, w którym miejscu jest schowana.

Pakuj się wspólnie z dzieckiem, dzięki temu zapamięta ono, gdzie ma spakowane konkretne rzeczy, powiedz mu także, jak ma przechowywać brudne ubrania.

Jak zorganizowany jest czas na kolonii?

Na naszych koloniach istnieje stały harmonogram dnia. Cały dzień podzielony jest na 6 bloków programowych, trwających 1,5 godziny każdy. Dzień zawiera punkty stałe, takie jak pobudka, zaprawa poranna, posiłki, cisza poobiednia. W czasie bloków odbywają się zajęcia programowe: warsztaty oraz zajęcia aktywne, a wolne bloki wypełnione są grami i zabawami lub kąpielami i plażowaniem. Dzieci mają zapełniony cały dzień zajęciami.

Jak często kontaktować się z dzieckiem na kolonii?

To zależy od potrzeb dziecka, jednak nie polecamy dzwonić zbyt często, ponieważ może to przeszkadzać dziecku w zaaklimatyzowaniu się w grupie. Można ustalić z dzieckiem system komunikacji (np. 1 telefon dziennie) oraz w nagłych sytuacjach. Poproś, aby dziecko podało Ci godziny przerw między zajęciami, aby mu ich nie przerywać telefonami.

Czy dawać dziecku drogi sprzęt elektroniczny?

Nie poleca się dawania dziecku drogiego sprzętu na kolonie, typu konsole do gry, czy też drogie aparaty fotograficzne. Dzieci zaaferowane zajęciami lub atrakcjami na wycieczce często zapominają o swoich rzeczach. Jeżeli już jest to koniecznie wartościowy sprzęt należy oddać wychowawcy do depozytu, z całą pewnością będzie u niego bezpieczny.

Czy trzeba ubezpieczać dziecko?

Nie. Dziecko jest ubezpieczone przez biuro od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dziecko przyjmuje leki na stałe? Kto się nim zajmuje?

Na ośrodku zatrudniona jest wykwalifikowana pielęgniarka, która dopilnuje, aby dziecko zażywało stałe leki o wyznaczonych porach. Wskazane jest podanie w karcie obozowej informacji o wszystkich przyjmowanych przez dziecko lekach oraz chorobach (w tym uczuleniach).

Czy dawać dziecku inne leki wzmacniające lub przeciwbólowe?

Nie jest to konieczne, gdyż pielęgniarka posiada niezbędne leki.

Czym różnią się kolonie od obozu młodzieżowego?

Kolonie od obozu młodzieżowego różnią się między innymi:

 • rodzajem pracy z dziećmi i młodzieżą - obozy to forma aktywności zakładająca luźniejszą atmosferę, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zaradnych bądź chcących nauczyć się zaradności,
 • rodzajem zakwaterowania - koloniści najczęściej śpią w budynkach murowanych, obozowicze pod namiotami - choć nie jest to regułą.

W dzisiejszych czasach nazwanie wypoczynku letniego kolonią lub obozem zależy od organizatora danej formy. Często obozy i kolonie mają zbliżoną formę, a różnice między nimi dookreśla sam organizator.