CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Wyjazd dziecka na wakacje to wiele pojawiających się pytań i wątpliwości. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej występujące kwestie. Mamy nadzieję, że pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości i kolonie na Mazurach będą jak co roku udane! Gdyby potrzebne były dodatkowe informacje, zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego.

Czy powinno się odwiedzać dziecko na kolonii?
Oczywiście jest taka możliwość, szczególnie jeśli dziecko jest pierwszy uczestnikiem kolonii. Dziecko powinno wcześniej poinformować wychowawcę o odwiedzinach (tak, żeby mógł zorganizować zajęcia blisko ośrodka).
W dniu odwiedzin należy natomiast zgłosić się do kierownika kolonii w celu wypełnienia oświadczenia, że odwiedza się dziecko. Na oświadczeniu jest informacja, kto odwiedza dziecko, numer dowodu osobistego osoby odwiedzającej oraz w jakich godzinach mają miejsce odwiedziny.

Wybierając formę kolonii dla dziecka należy wziąć pod uwagę:
 • zainteresowania dziecka,
 • Twoje możliwości finansowe,
 • stan zdrowia dziecka.

Przygotowanie dziecka zależy od jego wieku oraz od tego, czy już uczestniczyło w jakichś obozach. Jeżeli to jest pierwsza samodzielna przygoda Twojego dziecka, omówcie zasady, jakich ma przestrzegać na kolonii, czyli np.: słuchać się wychowawcy, utrzymywać porządek w pokoju i rzeczach osobistych, nie kłócić się z innymi uczestnikami, przestrzegać zasad dobrego zachowania. Wyjaśnijcie, że jeżeli ma problem, może w każdej chwili zwrócić się do wychowawcy.
Zapytaj także dziecko, jakie ma obawy w związku z wyjazdem (np. „A jak mnie dzieci nie polubią?”). Uspokój go, że na kolonii jest wielu uczestników i na pewno pozna nowych kolegów i koleżanki.
Jeżeli dziecko uczestniczyło już kiedyś w tego typu wyjazdach, porozmawiaj z nim o jego odczuciach. Zapytaj, co było nie tak, czy czymś się stresuje. Postarajcie się wspólnie znaleźć rozwiązanie. Taka rozmowa pomoże dziecku podejść do wyjazdu z większym entuzjazmem.

Nie ma konkretnej kwoty, jaką należy dać dziecku. Musimy wziąć pod uwagę wiek dziecka oraz program kolonii. Małym dzieciom, które dopiero uczą się rozporządzać pieniędzmi, możemy wydzielić określoną sumę na każdy dzień (np. 10 zł). Starsze dzieci mogą pieniędzmi rozporządzać same. Należy pamiętać, że każdy uczestnik kolonii ma zapewnione cztery posiłki dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja), a wszystkie atrakcje na kolonii są u nas bezpłatne. Ewentualne wydatki dziecka będą obejmować drobne wydatki na wycieczkach lub słodycze i napoje. Uczul także dziecko, żeby nie chwaliło się, ile ma pieniędzy i żeby nie trzymało ich na widoku. Można zaopatrzyć dziecko w saszetkę zawieszaną na szyi. Najlepiej, aby dziecko na samym początku kolonii oddało część kwoty do depozytu swojemu wychowawcy, a sobie zostawiło niewielką sumę na drobne wydatki.
Nie. Dziewczynki i chłopcy są kwaterowani oddzielnie. Dotyczy to zarówno pokojów w pawilonach, jak i w namiotach.
Na naszych koloniach zatrudniona jest wykwalifikowana kadra wychowawców i instruktorów aktywnych. Każdy wychowawca, zgodnie z prawem, musi mieć zaświadczenie o ukończeniu kursu wychowawcy kolonijnego albo być czynnym nauczycielem lub instruktorem harcerskim. Są to osoby kreatywne oraz odpowiedzialne. Państwa dzieci są pod najlepszą opieką.
Listę potrzebnych rzeczy najlepiej stworzyć razem z dzieckiem. Zadajmy mu pytania: „Czego będziesz potrzebował w czasie kolonii? na plaży? na wycieczce?”.
 • Trzymajmy się raczej zasady – im mniej, tym lepiej. Nie trzeba dawać wielu ubrań i kosmetyków. Dzieci przeważnie chodzą w tej samej ulubionej odzieży.
 • Nie poleca się też dawać dziecku drogich ubrań na kolonie w lesie – łatwo jest zniszczyć podczas wielu aktywnych zajęć. Daj raczej dziecku bluzkę i spodnie „do zniszczenia”.
 • Pamiętaj o legitymacji szkolnej, klapkach pod prysznic, czapce z daszkiem oraz kremie do opalania i sprayu na owady.
 • Daj dziecku „ładniejsze” ubrania na dyskoteki.
 • Idź z dzieckiem na wspólne zakupy, to pozwoli mu oswoić się z myślą o wyjeździe i będzie miało doświadczenie na przyszłość.
 • Pamiętaj o bagażu podręcznym - może to być mały plecak, który przyda się również w czasie wycieczek. Spakuj do niego tyle rzeczy, ile dziecko uniesie, zapakuj kanapki (nie wskazane jest dawać na podróż chipsy lub czekoladowe batoniki) i małą butelkę wody mineralnej niegazowanej. Przyda się też książka lub czasopismo do czytania albo karty do gry, jeśli podróż jest długa (to sprzyja integracji z innymi uczestnikami w czasie podróży). Schowaj w łatwo dostępnym miejscu legitymację szkolną i upewnij się, że dziecko wie, w którym miejscu jest schowana.
 • Pakuj się wspólnie z dzieckiem. Dzięki temu zapamięta ono, gdzie ma spakowane konkretne rzeczy.
 • Powiedz mu także, jak ma przechowywać brudne ubrania.
Na naszych koloniach istnieje stały harmonogram dnia. Cały dzień podzielony jest na 6 bloków programowych, trwających 1,5 godziny każdy. Dzień zawiera punkty stałe, takie jak pobudka, zaprawa poranna, posiłki, cisza poobiednia. W czasie bloków odbywają się zajęcia programowe: warsztaty oraz zajęcia aktywne, a wolne bloki wypełnione są grami i zabawami lub kąpielami i plażowaniem. Dzieci mają zapełniony cały dzień zajęciami.
To zależy od potrzeb dziecka, jednak nie zalecamy dzwonić zbyt często, ponieważ może to przeszkadzać dziecku w zaaklimatyzowaniu się w grupie. Można ustalić z dzieckiem system komunikacji (np. jeden telefon dziennie) oraz w nagłych sytuacjach. Poproś, aby dziecko podało Ci godziny przerw między zajęciami, aby mu ich nie przerywać telefonami.
Nie zaleca się dawania dziecku drogiego sprzętu na kolonie, typu konsole do gry lub drogie aparaty fotograficzne. Dzieci zaaferowane zajęciami lub atrakcjami na wycieczce często zapominają o swoich rzeczach. Jeżeli już jest to koniecznie, wartościowy sprzęt należy oddać wychowawcy do depozytu, z całą pewnością będzie u niego bezpieczny.
Nie. Dziecko jest ubezpieczone przez biuro od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Na ośrodku zatrudniona jest wykwalifikowana pielęgniarka, która dopilnuje, aby dziecko zażywało stałe leki o wyznaczonych porach. Konieczne jest podanie w karcie obozowej informacji o wszystkich przyjmowanych przez dziecko lekach oraz chorobach (w tym uczuleniach).
Nie jest to konieczne, gdyż pielęgniarka posiada niezbędne leki.
Kolonie od obozu młodzieżowego różnią się między innymi:
 • rodzajem pracy z dziećmi i młodzieżą – obozy to forma aktywności zakładająca luźniejszą atmosferę, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zaradnych lub chcących nauczyć się zaradności,
 • rodzajem zakwaterowania – koloniści najczęściej śpią w budynkach murowanych, obozowicze pod namiotami, choć nie jest to regułą.
Nazwanie wypoczynku letniego kolonią lub obozem zależy od organizatora danej formy. Często obozy i kolonie mają zbliżoną formę, a różnice między nimi dookreśla sam organizator.