Mazury cud natury

Mazury cud natury

Warmia i Mazury – Kraina Tysiąca Jezior

Położona jest w północno – wschodniej części Polski. W rzeczywistości występuje tu ponad 2000 jezior. Na terenie Warmii i Mazur znajdują się największe jeziora nie tylko regionu, ale także i kraju Śniardwy i Mamry przekraczają powierzchnię 10 000 ha każde!

Kraina Tysiąca Jezior to również pomniki przyrody, rezerwaty, lasy, ciekawa historia, muzea, unikalna architektura oraz wiele niezwykłych miejsc historycznych. Bliskość natury, klimat tej krainy oraz życzliwość jej mieszkańców sprawiają, że chce się tu wracać i spędzać wakacje na terenie Zielonych Płuc Polski!

Przyroda

Rezerwat przyrody Kulka został założony w 1955 roku w celu ochrony fragmentu lasu dębowo-grabowego i boru mieszanego. Lasy posiadają fragmenty roślin chronionych i roślinności pontyjskiej. Większość Rezerwatu Przyrodniczego Kulka rozciąga się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Łęsk.

Miejsca warte odwiedzenia:

Warmia i Mazury przyciągają pół Europy pięknem i dziewiczymi terenami. Urok tej ziemi podkreślają ciekawe obiekty związane z historią i legendą: kościoły, skanseny, muzea, pałace, bogaty, różnorodny świat roślin i zwierząt, dwa parki krajobrazowe. Można też znaleźć litewski i ukraiński koloryt oraz ślady dawnego osadnictwa.
Wypoczywającym w Ośrodku Kulka w szczególności polecamy:
  • Park Etnograficzny w Olsztynku,
  • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem,
  • Mikołajki,
  • Kosewo Górne – Park jeleniowatych,
  • Olsztyn.