RELACJE Z KOLONII I OBOZÓW W KULCE 2022

Turnus III (17.07-27.07.2022)


Dzień 7 - Gwiazdy w świetle dnia

Dodany: 2022.07.23
Komentarze: 0
Zdjęcia: 720
Wideo: 1

#CampGirl, grupa Pani Darii G.
Sobotni dzień zaczęłyśmy od różnorakich masaży po całym tygodniu przygód. Poranny relaks to coś niesamowitego. Następnie podszkoliłyśmy trochę swoje techniki tańca, poznając różne układy taneczne do znanych utworów. Grałyśmy również w bingo, które same stworzyłyśmy. Po obiedzie odbył się Talentów Show, podczas którego uczestnicy pokazywali swoje zdolności. Wieczorem pływałyśmy na wodzie w środku wielkiej, dmuchanej kuli.

33 Przygody, grupa Pani Oliwii M.
Dzień zaczął się rozgrywkami w różne planszówki. Następnie udaliśmy się na off-roadowy tor, po którym jeździliśmy rangerem. Zaraz po świetnej zabawie na torze przyszedł czas na waterball, czyli pływanie w basenie w wielkiej dmuchanej kuli. Po obiedzie odbył się Talent Show, podczas którego wszyscy obserwowaliśmy przeróżne ciekawe umiejętności uczestników. Wieczorem uczyliśmy się jeździć na segwayach, pokonywaliśmy na nich tor przeszkód. Przed snem graliśmy w rozmaite zabawy integracyjne.

33 Przygody, grupa Pani Pauliny S.
Siódmego dnia naszej kolonii miałyśmy możliwość zintegrowania się z drugą grupą kolonii 33 Przygody - wszyscy razem zagraliśmy w jedną dużą mafię w miasteczku, świetnie się przy tym bawiąc! Później odbyły się zajęcia taneczne - zatańczyłyśmy belgijkę, chocolate oraz nauczyłyśmy się układu tanecznego do piosenki „Cotton Eye Joe”. Następnie udałyśmy się na plażę na zajęcia doskonalące pływanie. Po obiedzie odbył się Talent Show, na którym uczestnicy kolonii prezentowali swoje wyjątkowe umiejętności. Wieczorem spotkałyśmy się przy wspólnych grach i zabawach, a na zakończenie dnia wzięłyśmy udział w walkach gladiatorów.

Adrenalina, grupa Pani Aleksandry Ch.
Dzień rozpoczęliśmy od trzeciej części zajęć survivalu, podczas których dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo się kamuflować i w czym kamuflaż może nam pomóc oraz jak uzyskać pożywienie w trudnych warunkach. Następnie czekała na nas wyprawa dwuosobowymi kajakami po jeziorze. Nadszedł też czas na rywalizację. Na specjalnej macie, w strojach i kaskach stoczyliśmy walki sumo. Walki sprawiły nam wiele radości i zapewniły dużo bezpiecznej zabawy. Po obiedzie odbył się Talent Show, na którym widzieliśmy bardzo dużo uzdolnionych kolegów i koleżanek. Na koniec dnia odbyła się gra terenowa Nocny Desant.

Adrenalina, grupa Pani Roksany S.
Siódmego dnia pobytu, wczesnym rankiem, pokazaliśmy swoją duszę artysty, robiąc przepiękne znaczki. Każdy z nas wykazał się dużym zaangażowaniem i zrobiliśmy też bardzo unikatowe zawieszki. Wraz z innymi grupami zatańczyliśmy belgijkę oraz zagraliśmy w mafię w miasteczku. To była długa, bardzo emocjonująca rozgrywka. Po obiedzie odbył się konkurs Mam Talent. Wieczorem wzięliśmy udział w leśnej grze terenowej zwanej Nocny Desant. Bardzo podobał nam się ten dzień.

Aktywne Wakacje, grupa Pani Zuzanny C.
Dzień rozpoczęliśmy na trasach parku linowego, na który wszyscy czekaliśmy już od początku obozu. Było świetnie! Każdemu z nas udało się przejść oba poziomy trudności nawet po kilka razy. Następnie razem zagraliśmy w piłkę na opak, a jeszcze przed obiadem udaliśmy się na zajęcia z doskonalenia technik pływackich. Po południu odbył się Talent Show! Wszystkie występy były ciekawe i inspirujące, z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie zwycięzców. Wieczór upłynął nam na wspólnej grze w uno i pif-paf.

Aktywne Wakacje, grupa Pani Aleksandry P.
Do końca naszej przygody zostało już kilka dni, a więc korzystamy z atrakcji maksymalnie. Dzisiaj wyruszyliśmy na leśna ścieżkę edukacyjną, na której instruktor przekazywał nam ciekawe informacje dotyczące przyrody w lesie. Następnie mieliśmy zajęcia artystyczne i namalowaliśmy mapę ośrodka Kulka, w którym się znajdujemy. Po południu mieliśmy olimpiadę sportową. Mieliśmy różne wyzwania zarówno indywidualne, jak i grupowe. Po obiadku udaliśmy się na Talent Show, podczas którego niektórzy z nas prezentowali swoje umiejętności. Wieczorem integrowaliśmy się grając w mafię.

BFF, grupa Pani Roksany M.
Dzień siódmy był pełen wrażeń! Rozpoczęłyśmy go od rozegrania turnieju w siatkówkę. Następnie udałyśmy się na ściankę wspinaczkową, na której mogłyśmy wybrać sobie poziom trudności dostosowany do swoich umiejętności. Kolejnym punktem naszego dnia była wyprawa kajakami turystycznymi po jeziorze Łęsk. Następnie udałyśmy się na Talent Show, w trakcie którego dopingowałyśmy naszym koleżankom z grupy, które pokazywały swoje talenty wszystkim uczestnikom kolonii. Przed kolacją wcieliłyśmy się w gladiatorki i rozgrywałyśmy niesamowite pojedynki. Dzień zakończyłyśmy Wieczorkiem Artystycznym, podczas którego podzieliłyśmy się na zespoły i wymyśliłyśmy wspólnie piosenki naszego autorstwa.

Gry i Zabawy, grupa Pani Zuzanny L.
To już siódmy dzień naszej kulkowej przygody. Dzień rozpoczęłyśmy od zabawy na kosmicznym żyroskopie, czyli symulatorze wrażeń panujących podczas gwiezdnego lotu. Po porannych emocjach odpoczęłyśmy na plaży oraz pływałyśmy rowerkami wodnymi. Po południu przyglądałyśmy się występom na Talent Show. Nasz dzień zakończyłyśmy grami w rozmiarze XXL.

Gry i Zabawy, grupa Pani Pauliny B.
Kolejny dzień zaczął się baloniadą, podczas której bawiliśmy się, rzucając i łapiąc za pomocą ręczników balony z wodą. Następnie udaliśmy się na ucztę u Króla Juliana, na której czekała na nas moc zabawy, z wieloma zadaniami i tańcami. Po obiedzie odbył się Talent Show, podczas którego nasi koledzy przedstawili swoje talenty. Byliśmy dziś również na parku linowym, gdzie pokonaliśmy trasy o dwóch poziomach trudności. Dzień zakończyliśmy zabawami w grupie.

Gwiezdny Kadet, grupa Pani Magdaleny B.
Pięknie zapowiadającą się sobotę rozpoczęliśmy od rozgrywki paintballowej, do której przygotowaliśmy się już wczoraj, trenując na strzelnicy. Grę wygrała drużyna niebieskich. Następnie udaliśmy się na zajęcia taneczne. Tam nauczyliśmy się kilku tańców grupowych i śpiewaliśmy popularne piosenki z bajek. Później udaliśmy się na naszą plażę nad jeziorem Łęsk. Dzisiaj odbyło się bardzo ważne wydarzenie w naszym ośrodku. Wszyscy zebraliśmy się na palcu apelowym, by podziwiać talenty podczas kulkowego Talent Show. Po tym rozrywkowym wydarzeniu wybraliśmy się na strzelnicę. Tam odbyliśmy szkolenie ze strzelania z wiatrówek. Z wypiekami na twarzy czekaliśmy na odebranie tarcz z liczbą punktów. Zabraliśmy je ze sobą na pamiątkę tych zajęć. Ostatnią atrakcją dnia była gra terenowa, podczas której liczyła się kreatywność, szybkość oraz praca zespołowa.

Gwiezdny Kadet, grupa Pani Patrycji W.
Siódmego kulkowego dnia poszliśmy na zajęcia z waterballem, podczas których wchodziliśmy do kuli wypełnionej powietrzem i biegaliśmy w niej po wodzie. Później graliśmy w Archery Challenge, co polegało na zbudowaniu fortecy i walce za pomocą łuków i strzał zakończonych gąbkami. Mieliśmy również mecz laserowego paintballa, na którym wszyscy się wyszaleliśmy. Bacznie oglądaliśmy Talent Show i podziwialiśmy uczestników. Pod wieczór wzięliśmy udział w grze terenowej Tajna Misja, a dzień zakończyliśmy grą francuską, która dała nam ogrom frajdy.

Harry Potter, grupa Pani Gabrieli K.
Kolejny dzień zaczęłyśmy od zrobienia identyfikatorów naszych domów, czyli bransoletek przyjaźni w odpowiednich kolorach. Następnie odbyła się gra francuska. Później zmierzyłyśmy się podczas trzech konkurencji w Turnieju Trójmagicznym. Po obiedzie oglądałyśmy występy naszych kolegów podczas Talent Show. Przed kolacją odbył się także mecz quidditcha z prof. Rolandą Hooch. Wieczór upłynął nam na grach i zabawach integracyjnych.

Harry Potter, grupa Pani Angeliki P.
Po śniadaniu tworzyliśmy zaczarowanych obozowych przyjaciół z rzeczy pozornie już nikomu nie potrzebnych, bawiliśmy się na plaży oraz wzięliśmy udział w Turnieju Trójmagicznym. W czasie turnieju musieliśmy pokonać labirynt, odnaleźć smocze jaja i uwolnić trytona. Po południu wzięliśmy udział w Talent Show. Z naszej grupy talentem tanecznym popisały się Julka, Ola, Tosia, Zuzia i Lila. Wieczorem zaś wzięliśmy udział w Klubie Pojedynków i grze łącznościowej.

Kosmiczna Misja, grupa Pani Karoliny J.
Dzisiejszy poranek spędziliśmy na zabawie, która skupiała się na grze zespołowej oraz dobrej spostrzegawczości. Musieliśmy znaleźć numerki, które były rozwieszone po całym ośrodku, każdy z nich odpowiadał innym zadaniom, które musieliśmy wykonać. Po grze pełnej wrażeń, udaliśmy się na plażę, by schłodzić się w jeziorze lub spędzić czas na brzegu, rysując czy czytając książki. Po obiedzie podziwialiśmy talenty naszych znajomych kolonijnych na Talent Show. Jedna osoba z naszej grupy również wystąpiła! Później poznaliśmy najbardziej rozpoznawalne symbole różnych kontynentów oraz państw. Jako że nasze kolonie opierają się na tematyce kosmicznej, zrobiliśmy flagi i ilustracje przedstawiające kultury istniejących planet, lub takich, jakie wymyśliliśmy, oraz wspólnie omawialiśmy ich znaczenie. Wieczorem odbył się Archery Challenge, czyli bitwa z użyciem łuków i strzał zakończonych gąbką.

Kosmiczna Misja, grupa Pani Zofii M.
Dzień rozpoczęliśmy od mini regat bezburtowymi jednoosobowymi kajakami sit on top po jeziorze Łęsk. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach wrażliwości estetycznej, które uruchomiły naszą wyobraźnię. Stworzyliśmy swój własny ogród w słoiku, który zabierzemy do naszych domów. Wybraliśmy się również na plażę i korzystając z pięknej pogody, opalaliśmy się oraz pływaliśmy w jeziorze. Następnie wspieraliśmy i oglądaliśmy naszych kolegów oraz koleżanki podczas pokazu talentów. Odbyliśmy również grę paintballową, podczas której wykorzystaliśmy umiejętności strzelania. Zdrowa rywalizacja dała nam wiele radości i świetnej zabawy. Był to wspaniały dzień pełen atrakcji i nie możemy doczekać się kolejnych dni.

Kosmiczna Misja, grupa Pani Martyny B.
Dzisiejszy dzień w Kulce minął wspaniale. Tuż po śniadaniu wyruszyliśmy do naszego kulkowego kina. Następnie przyszedł czas na relaks na plaży oraz tworzenie origami. Po obiedzie był Talent Show, podczas którego Oliwia zaprezentowała swoje umiejętności. Zaśpiewała piosenkę Julii Żugaj „Nie sądzę”. Udało się wspaniale. Po kolacji graliśmy w karty oraz gry planszowe.

Kulka Open, grupa Pana Patryka Cz.
Siódmy dzień pobytu na kolonii zaczęliśmy od zajęć strzelania z łuku. Doskonaliliśmy technikę i celność. Następnie odwiedziliśmy plażę, a także wraz z innymi grupami zagraliśmy w mafię, memory i tańczyliśmy belgijkę. Po południu odbył się finałowy konkurs mam talent, a wieczorem wzięliśmy udział w grze terenowej Mazurska Pułapka.

Kulka Party, grupa Pani Weroniki W.
Dzień rozpoczęliśmy od sumiennych przygotowań do Talent Show. Po nich pierwszą atrakcją było kino sferyczne. Efekty, które zobaczyliśmy, były rewelacyjne. Przyjemne połączyliśmy z pożytecznym, ponieważ dowiedzieliśmy się z filmu wielu ciekawych wiadomości astronomicznych wplecionych w równie interesującą historię. Następnie zaprosiliśmy do wspólnej zabawy w mafię, memory oraz tańczenia belgijki pozostałe grupy z naszego pawilonu. Po obiedzie odbył się Talent Show, na którym wystąpiła Natalia i Ola z naszej grupy, prezentując śpiew. Wieczór spędziliśmy na tworzeniu przypinek dla siebie oraz naszych przyjaciół.

Na Orbicie, grupa Pani Celiny K.
W sobotni poranek rozwijaliśmy swoją wrażliwość estetyczną na specjalnych warsztatach w Strefie UFO. Uruchamialiśmy wyobraźnię i tworzyliśmy mikro ogrody w słoikach przy użyciu dostępnych i znalezionych materiałów. Później poszliśmy na plażę i zagraliśmy mecz waterpolo. Jako zgrana drużyna świetnie poradziliśmy sobie na wodnym boisku. Po obiedzie wszyscy razem oglądaliśmy występy na kulkowym Talent Show. Potem integrowaliśmy się, grając w karty i gry planszowe. Wieczorem przenieśliśmy się wraz z naszymi rzeczami do sali, w której po obejrzeniu filmu udaliśmy się spać.

Obóz Mega Paintballowy, grupa Pana Mikołaja M.
Dzień rozpoczęliśmy swobodnie - graliśmy w gry karciane. Następnie poszliśmy na zajęcia taktyki wojskowej, podczas których instruktor pokazał nam, jak mamy się komunikować bez słów, a tylko za pomocna gestów, jak formować szyki, jakie są podziały na role w kolumnach, jak mamy uciekać przed granatem i wiele innych przydatnych wiadomości i umiejętności z tej dziedziny. Później obejrzeliśmy Talent Show, podczas którego inni koloniści pokazali nam, kto co lubi i jakie ma hobby. Dzień skończyliśmy nocnym paintballem.

Obóz Super Militarny, grupa Pana Macieja Ż.
Poranek minął nam bardzo przyjemnie na grach i zabawach integracyjnych, które zwieńczyliśmy grą w koszykówkę. Następnie udaliśmy się na plażę, aby skorzystać z pięknej pogody i uroków pobliskiego jeziora Łęsk. Po obiedzie wzięliśmy udział w Talent Show, podczas którego mogliśmy obejrzeć występy uzdolnionych uczestników całej kolonii i samemu się zaprezentować. Później mieliśmy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zdobytych podczas kolonii, jak np. strzelanie z łuku, podłączanie telefonu polowego i rzut granatem. W godzinach wieczornych śpiewaliśmy i tańczyliśmy razem na terenie naszego obozu.

Obóz Super Militarny, grupa Pani Wiktorii Ch.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od zabawy w kalambury, podczas której śmiechu było co niemiara. Następnie udaliśmy się na wyprawę rowerkami wodnymi, na której zachwycaliśmy się malowniczym pejzażem jeziora. Po rowerkach wzięliśmy udział w Letnim Trójboju Obronnym, podczas którego mierzyliśmy się w takich konkurencjach jak strzelanie z łuku, podłączanie telefonów polowych i przekazywanie informacji na czas oraz rzut granatem do celu. Był to sprawdzian naszych umiejętności nabytych podczas obozu. Po obiedzie byliśmy świadkami jak i uczestnikami kolonijnego Talent Show, podczas którego wystąpiliśmy śpiewając szanty. Resztę dnia spędziliśmy na zajęciach z wychowawcą.

Odkrywcy UFO, grupa Pani Roksany P.
Czy wiecie, jak jeździ się na dziwnym rowerze? My poznaliśmy tę tajemnicę i urządziliśmy zawody! Na zajęciach z paintballu mogliśmy się zmierzyć w deatchmatchowym pojedynku. Talent Show wyjawiło, kto ma talent i jest prawdziwym showmanem. Na wirtualnych dywanach pograliśmy w quizy i zabawne gry, a na żyroskopie obróciliśmy swoją perspektywę (i przy okazji siebie) o 180 stopni. Z niecierpliwością czekamy na kolejne atrakcje!

Odkrywcy UFO, grupa Pani Emilii S.
Rano uczyliśmy się jeździć segwayem. Pani instruktor ustawiła nam tor przeszkód, na którym zdawaliśmy mały egzamin. Następnie poszliśmy grać w laserowy paintball. Najpierw graliśmy w parach, a następnie czerwoni na zielonych. Mieliśmy założone opaski z lampkami, dzięki którym wyglądaliśmy prawie jak prawdziwe UFO. Później poszliśmy na plażę i mogliśmy się wykąpać oraz pograć w waterpolo. Po obiedzie odbył się pokaz talentów. Wzięliśmy też udział w warsztatach na temat recyklingu i ekologii. Zrobiliśmy potwora, który zjada wszystkie śmieci świata. Oczywiście znaleźliśmy też czas, żeby pograć w uno i piłkę nożną.

Summer Challenge, grupa Pani Kamili W.
Piątek rozpoczęliśmy od gry terenowej pod nazwą Zrób Zdjęcie, która polegała na wykonywaniu zadań z listy i wykonywaniu według tego fotografii. Następnie każdy z nas miał możliwość zbudowania wieży ze skrzynek przy jednoczesnym wspinaniu się po niej. Po obiedzie uczyliśmy się strzelać z łuku do tarcz oraz urządziliśmy sobie turniej strzelecki. Potem graliśmy w grę integracyjną mafia w miasteczku. Natomiast wieczór spędziliśmy na grze terenowej poza ośrodkiem, podczas której musieliśmy rozwiązać zagadkę skradzionej biżuterii.

Summer Challenge, grupa Pani Anny Z.
Dziś wybraliśmy się do lasu. Tam uczestniczyliśmy w zajęciach survivalowych. Budowaliśmy szałasy z pałatek. Następnie poszliśmy na plażę, a część z nas była na strzelnicy paintballowej oraz rozegrała grę w ramach pakietu mega paintball. Po obiedzie odbył się Talent Show, podczas którego oglądaliśmy występy i kibicowaliśmy naszym koleżankom i kolegom. Wzięliśmy udział w Awanturze o Wiedzę. Największą radość sprawiało nam odpowiadanie na pytania z zakresu wiedzy o Kulce.

Summer Challenge, grupa Pani Elizy W.
Dzień zaczęliśmy od nauki podstawowych technik szyfrowania wiadomości i poszło nam rewelacyjnie. Później wypoczywaliśmy na plaży oraz kąpaliśmy się na kąpielisku. Następnie oglądaliśmy występy uczestników w Talent Show, świetnie się przy tym bawiliśmy i wspólnie śpiewaliśmy piosenki. Wieczorem przyszedł czas na grę francuską. Musieliśmy odpowiedzieć na pytania, które wcale nie były łatwe, ale znakomicie sobie z nimi poradziliśmy.

Summer Challenge, grupa Pani Jaśminy J.
Sobotę rozpoczęliśmy od poznania magicznego miejsca jeziora Łęsk. Na kajakach turystycznych dopłynęliśmy do miejsca, w którym jest drugie dno. Po powrocie, by się rozruszać, urządziliśmy sobie tańce. Stworzyliśmy nawet własną choreografię. Z energią, zabraną z tych zajęć, ruszyliśmy na park linowy. Po specjalnym szkoleniu udaliśmy się w korony drzew. Po zejściu na ziemię mogliśmy oglądać naszych kolegów i koleżanki na Talent Show. Wszyscy spisali się wspaniale! Później usiedliśmy wspólnie i graliśmy w planszówki. Była jenga, 5 sekund itp. Dzień zakończyliśmy grą terenową Zrób Zdjęcie. Bardzo nam się podobało.

Summer Challenge, grupa Pani Moniki R.
Dzień rozpoczęliśmy od rozgrywki w jengę. Następnie mieliśmy walki sumo, podczas których mogliśmy się poczuć jak japońscy wojownicy i w pięknych strojach walczyliśmy pomiędzy sobą. Później poszliśmy na plażę. Po obiedzie oglądaliśmy Talent Show, podczas którego reprezentacja naszej grupy pokazała układ taneczny. Następnie mieliśmy waterball. Podczas tych zajęć wchodziliśmy do kuli wypełnionej powietrzem i biegaliśmy w tej kuli po wodzie. Wieczorem graliśmy w grę francuską, podczas której szukaliśmy odpowiedzi na różne pytania.

VIP, grupa Pani Oliwii M.
Sobotę rozpoczęliśmy od wyprawy smoczą łodzią po jeziorze Łęsk. Następnie na zajęciach survivalu nauczyliśmy się oczyszczać wodę. Po obiedzie złapaliśmy trochę słoneczka podczas plażowania, obejrzeliśmy Talent Show. Później zagraliśmy w gry świata, a dzień zakończyliśmy grą w mafię w miasteczku.

VIP, grupa Pani Natalii K.
Kolejny dzień kolonii rozpoczęliśmy od jazdy quadem po specjalnie przygotowanym torze. Było super! Następnie, korzystając z pięknej pogody, zagraliśmy w waterpolo, czyli w piłkę w wodzie. Później wzięliśmy udział w starciu łuczników na zajęciach o nazwie Archery Challenge. Każdy z nas wyposażony był w łuk, maskę oraz strzały zakończone gąbką, co pozwoliło stoczyć niesamowite pojedynki. Po pysznym obiedzie odbył się długo wyczekiwany przez nas Talent Show. Kibicowaliśmy naszym koleżankom z pawilonu. Wieczorem udaliśmy się do Strefy UFO. Przekroczyliśmy bramę tajnej bazy, weszliśmy do spodka kosmicznego, a także zagraliśmy w Kosmiczną Mafię, dzięki czemu osiągnęliśmy pierwszy stopień wtajemniczenia.

VIP, grupa Pani Adrianny H.
Kolejny dzień naszej przygody rozpoczęliśmy od gry w siatkówkę oraz popularnej zabawy pomidor. Następnie, po pysznym drugim śniadaniu wspólnie rozegraliśmy rundę w molkky, zbijając kręgle. Celowaliśmy również do celu, rzucając bulami. Poznaliśmy rodzaje stosów ogniskowych, nauczyliśmy się posługiwać krzesiwem oraz w jaki sposób pozyskiwać wodę w terenie. Dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo się kamuflować oraz kiedy używać wojskowej racji żywnościowej. Późnym południem spędziliśmy czas na Talent Show, kibicując koleżankom i kolegom.

Zabawa Nie z Tej Ziemi, grupa Pani Zuzanny Ś.
Poranek spędziłyśmy na rekreacyjnej wyprawie rowerami wodnymi po naszym cudownym jeziorze Łęsk. Spotkałyśmy łabędzie, czaple oraz poznałyśmy pojęcie drugiego dna. Następnie zagrałyśmy w grę terenową na terenie ośrodka, polegającą na wykonywaniu zadań przypisanych do odnalezionych numerków. Zawarłyśmy dzięki temu nowe znajomości. Po obiedzie odbył się Talent Show, na którym mogłyśmy obejrzeć talenty obozowych przyjaciół. Spotkałyśmy się w Cool Barze na karaoke, a wieczór spędziłyśmy przy grach planszowych oraz zabawie Twoja Twarz Brzmi Znajomo.


Cool News - relacja wideo


Galeria


Komentarze: 0

Pokaż


Dodawanie nowych komentarzy zostało wyłączone.